naglowek

 

2021-01-26     Lutosława, Normy, Pauliny    
Strona główna -> Legenda św.Huberta

Święty Hubert - patron myśliwych.

   Mówiąc o „Braci myśliwskiej” – nie można pominąć ich patrona, którym jest święty Hubert. W młodości był zapalonym myśliwym i jak pisze M.Reuman – „namiętnie lubił łowy będąc jeszcze poganinem”. Na wielkim polowaniu, wyprawionym przez niego, wpadł w sieci jeleni, u którego postrzeżono w wieńcu krzyż Zbawiciela misternej roboty w promieniach jaśniejący.

  Cud powyższy skłonił Huberta, że się dobrowolnie wyzbył błędów pogańskich i przeszedł na łono Chrystusowej religii, następnie został kapłanem i umarł jako biskup Luttich. W lat kilkadziesiąt ciało jego z „Luttich zostało przeniesione do Ardeńskiej puszczy i złożono w klasztorze mnichów z Audain. Działo to się w roku 743 miesiącu listopadzie i dzień 3-ci tego miesiąca ustanowiony jest przez kościół rzymski na część świętego patrona myśliwych”. Myśliwi polscy przyjęli też dzień 3 listopada jako Święto Myśliwych.

  W okresie powojennym – grupa myśliwych z Sierpca i pobliskiej okolicy należąca do zawiązanego przez profesora miejscowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego – Powiatowego Towarzystwa Łowieckiego w Sierpcu, w roku 1947 zgodnie z tradycją przedwojenną, rozpoczynała polowanie na zające w dniu 3 listopada, to jest w dniu Świętego Huberta, od porannej mszy, odprawionej dzięki staraniom prof. Tamowskiego, przez ówczesnego proboszcza księdza kanonika Ludomira Lisowskiego w kościele farnym, który wygłosił kilka okolicznych zdań, nawiązując do Świętego Huberta. Mszy wysłuchali myśliwi w liczbie około 20 osób i młodzi chłopcy, zaangażowani jako nagonka. Po stosunkowo krótkim polowaniu i obdarowaniu zającem kolegów myśliwych, którym szczęście nie dopisało, prawie wszyscy myśliwi poszli na tradycyjny bigos myśliwski do wcześniej zamówionych stolików w restauracji pani Lipczykowej. Czas upłynął w serdecznej, koleżeńskiej atmosferze.

  Niestety – było to pierwsze i ostatnie polowanie rozpoczęte nabożeństwem w dniu Świętego Huberta. To nie myśliwi zaniechali tradycję, po prostu kontynuowanie jej stało się nieaktualne według ówcześnie panującego w Polsce światopoglądu.

Źródło: Wanda Brzeska "Postacie świętych" - Święty Hubert Podgórski Jan z Kościelca - "Spod znaku św. Huberta"
 

Odwiedzin :

Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska