Krótki rys historyczny Koła Łowieckiego „ TUR „ w Sierpcu
Zebranie założycielskie powstającego Koła Łowieckiego NR 2 w Sierpcu odbyło się w dniu
04 października 1966 roku.
Skład pierwszego Zarządu Koła:
Prezes- Antoni Jankowski
Łowczy – Czesław Bojanowski
Sekretarz – Stanisław Pruchno
Skarbnik – Wacław Piusiński
W dniu 24 października 1966 roku w Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sierpcu dokonano wpisu Koła Łowieckiego Nr 2 „ TUR” w Sierpcu do rejestru kół łowieckich.
Symboliczną nazwę „TUR” przyjęliśmy na wniosek ówczesnego Prezesa Antoniego Jankowskiego.
Ostatni TUR zgładzony ręką kłusownika w roku 1668 w Puszczy Jaktorowskiej pod Sochaczewem / jak podają źródła historyczne/ miał symbolizować naszą dalszą pracę, nakierowaną na ochronę gatunków naszej fauny a zarazem określać zasady jakie miały przyświecać członkom koła w realizacji zadań Zrzeszenia Polski Związek Łowiecki.
Tak jest do dzisiaj.
Skład obecnego Zarządu Koła:
Prezes – Witold Pruchno
Łowczy – Jerzy Gajewski
v-ce Łowczy – Mirosław Górzyński
Sekretarz – Mirosław Kruszewski
Skarbnik – Włodzimierz Rzeszotarski
Introdukujemy bażanty w naszych obwodach łowieckich. Tylko w roku 2010 wypuściliśmy 500 sztuk bażantów. W roku bieżącym już zakupiliśmy z funduszy własnych 117 sztuk bażantów oraz 40 sztuk kuropatw.
W poprzednich latach zakupywaliśmy zające z Ośrodków Hodowlanych PZŁ w tych samych celach.
Realizujemy dzisiaj zadania Zrzeszenia w bardzo trudnych dla dzikiej przyrody,/ fauny i flory/ czasach. Skutkiem narzuconych nam działań unijnych, polegających m.in na szczepieniu lisów wolno żyjących, nadmiernie rozwinęła się populacja tego drapieżnika. Za jego przyczyną tracimy w zastraszającym tempie zwierzynę drobną taką jak zając szarak, kuropatwa szara a także zmniejsza się populacja sarny polnej.
Stąd nasze działania są nakierowane na ochronę tych gatunków, będących w recesji lub ginących w zastraszającym tempie.
Chcemy odbudować lub przywrócić polom i nielicznym lasom, gatunki tak bliskie naszym mazowieckim równinom. Mam tu na myśli sztandarowe gatunki jak : zając szarak i kuropatwa szara, niegdyś liczne, będące naszą chlubą.
W zakresie gospodarki łowieckie możemy chwalić się wieloma osiągnięciami.
Prowadzimy małe gospodarstwo rolne. Naszą własnością jest 4 ha ziemi, oraz dzierżawa 6,5 ha pól i łąk wraz z budynkami gospodarczymi o pow. Ponad 200m2 od Nadleśnictwa w Płocku. Pola obsiewamy zbożem oraz bardzo atrakcyjnym dla zwierzyn topinamburem. Nasze zbiory w całości stanowią bazę pokarmową na czas trudnych okresów zimowych. W zdobywaniu karmy wspomagają nas instytucje oraz osoby prywatne. Liderem jest Słodownia sierpecka od której odbieramy odpady użytkowe za symboliczną odpłatność. W b.r. otrzymaliśmy od naszego Kol. Ponad 15 ton zboża z przeznaczeniem na dokarmianie w okresie zimy.
Szczególnie cieszy nas, że możemy także poszczycić się własną siedzibą koła . Zakupiliśmy stary budynek mieszkalny z działką o pow. 0.17 ha od położoną w „sercu” lasu. Nasze budynki okalają pola o pow. 1..5 ha na których dbamy o bazę żerową dla zwierzyny. Wykopaliśmy dwa duże zbiorniki wodne służące jako wodopój dla zwierzyny.
Aktualnie w kole „TUR” skupiamy dwudziestu pięciu członków i szkolimy trzech kandydatów.
Rok 2011 jest dla nas szczególny, obchodzimy właśnie jubileuszu 45- lecia.
Pozdrawiamy wszystkich mieszkańców Sierpca. Kierujemy do władz samorządowych miasta i powiatu, słowa podziękowania za wspieranie naszej działalności i pomoc w realizacji zadań Zrzeszenia Polski Związek Łowiecki.
Tą drogą dziękujemy naszym przyjaciołom i wszystkim, którzy nas kiedykolwiek wspierali i dobrze życzą na przyszłość.
Zarząd koła składa serdeczne życzenia, pomyślności, zdrowia i wytrwałości w dążeniu do upragnionego celu, wszystkim swoim członkom i ich najbliższej rodzinie.
Z wyrazami szacunku
Zarząd Koła
Sierpc sierpień 2011 rok
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska