naglowek

 

2021-01-26     Lutosława, Normy, Pauliny    

 

 20 sierpnia 2016 roku Koło Łowieckie „TUR” z Sierpca obchodziło 50-lecie swojego istnienia. Było to wyjątkowe wydarzenie, do którego członkowie Koła przygotowywali się bardzo intensywnie ponad rok wcześniej. Oficjalną część uroczystości poprowadzili Prezes Koła Witold Pruchno wspólnie z żoną Skarbnika Koła – Małgorzatą Chęcińską. Do leśnej siedziby Koła „Ostoja u Brody” przybyło około 150 osób, licznie zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz miasta, ościennych gmin, władz samorządowych, członkowie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane oraz Kół Łowieckich „Krzyżówka”, „Sokół”, „Lew” oraz „Skrwa”, przyjaciele oraz członkowie naszego Koła Łowieckiego wraz z rodzinami. Uświetnieniem obchodów były sygnały łowieckie odgrywane w odpowiednich momentach przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Skrwilno.

W trakcie uroczystości odbyło się wiele ważnych dla życia Koła momentów. W trakcie polowej Mszy Św. nastąpiło poświęcenie i przekazanie sztandaru, na który Koło długo czekało i który został ufundowany przez członków Koła i ich rodziny. Następnie Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Tadeusz Stokłosa uroczyście odznaczył Koło Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, a Prezes Witold Pruchno odebrał osobiście akt ślubowania złożony przez kandydatów do Polskiego Związku Łowieckiego, którzy pozytywnie zdali egzaminy łowieckie, kol. Pawła Rudzińskiego, kol. Krzysztofa Szelągowskiego oraz kol. Adama Wacha. Pierwszy raz w historii Koło przyjęło na staż aż 7 kandydatów: Jan Maciejewski, Mateusz Maciejewski, Piotr Manelski, Anna Paulina Pruchno, Emilia Pruchno-Szelągowska, Piotr Witkowski,  Piotr Woźnica. Na zakończenie części oficjalnej wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych Gości, a Zarząd Koła i jego członkowie odebrali gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu. Odbył się także także koncert muzyki myśliwskiej wykonany przez zespół sygnalistów z Nadleśnictwa Skrwilno.

Nieoficjalną część uroczystości zainaugurował szampan oraz piękny, ręcznie wykonany tort ufundowany przez stażystki i stażystów. Biesiada myśliwska odbyła się z licznymi atrakcjami dla uczestników: dzieci brały udział w zabawach przygotowanych specjalnie na tę uroczystość takich jak quizy, loteria fantowa, wspólne tworzenie ekologicznego tura. W kąciku animacyjnym dzieci malowały buźki, tworzyły bransoletki, kolorowały, a specjalną atrakcją była wata cukrowa. Poza tym odbywały się przejażdżki konne, zawody w ciągnięciu liny oraz konkursy dla dorosłych o medal specjalny, który można było zdobyć  odgadując bezbłędnie odgłosy dzikich zwierząt. W domku myśliwskim można było podziwiać wystawę trofeów przygotowaną przez kol. Adriana Uździckiego. Podczas biesiady były tańce, śpiewy, a wszyscy goście mieli okazję skosztować wspaniałych przysmaków: wędlin z dziczyzny, domowych serów, miodu prosto z pasieki, swojskiego chleba ze smalcem i kwaszeniakiem oraz potraw takich jak gulasz z sarny, ragout z dzika czy bigosu z dziczyzną. Atrakcją wieczoru był pieczony dzik z owocami i kaszą zaserwowany przez właściciela Masarni Brudzeń. Po zmroku w ramach niespodzianki odbył się pokaz filmu przygotowanego specjalnie na tą okazję przez panią fotograf Ewę Sądej, a którego pomysłodawcą była starsza córka Prezesa-Emilia. Film pokazał historię kilkudziesięciu lat z życia Koła oczami małżonki Prezesa, Anny Pruchno, która starała się uwieczniać na fotografiach wszystkie ważne momenty łowieckie, a także innych osób, które wykonywały zdjęcia w ciągu ostatnich 10 lat i przekazywały je na stronę Koła.

 

Zredagowała:

Emilia Pruchno-Szelągowska

Odwiedzin :

Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska